<   Zpět na výpis eventů
4.3.2022 14:00 - 15:30
přidat do kalendáře
MiND Club JCMM, Česká 11, 2. patro
zdarma
725 503 087

Srdce a cévy - systém, který nás udržuje při životě

Srdce a cévy – systém, který nás udržuje při životě

MiND Club JCMM

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik práce musí vaše srdce vykonat, aby vás udrželo při životě? Aby dokázalo dostat krev do celého těla tak, aby měla každičká vaše buňka dostatek kyslíku? A jak takové srdce vůbec funguje?

Je to vlastně neuvěřitelně výkonná pumpa, dostatečně odolná na to, aby se dokázala desítky let neustále stahovat a uvolňovat. Srdce je tvořené tlustou vrstvou svaloviny, která tuto funkci zajišťuje. Jak ale ví, kdy se má stáhnout? To díky velice přesným elektrickým signálům, které si samo vytváří. Nicméně, aby vše správně fungovalo, rozvádí srdce krev po těle složitým systémem cév. Nejblíže u srdce vypadají jako mohutné řeky, ve kterých proudí červené krvinky, postupně se ale větví na menší a menší cévy, které jsou spíše jako lesní potůčky. Ale krev se musí do srdce zase vrátit zpátky, a tak po rozvětvení dochází zase k soutokům a skrze dvě největší žíly v těle – horní a dolní dutou žílu – se krev pumpuje zpět do srdce. Celý srdečně-cévní systém je nesmírně fascinující.

Lektorka: Veronika Slonková, studentka LF MU a členka Juniorské akademie 

Registrace zde.

 

Kapacita workshopu je 15 nadaných děti, které jsou identifikované metodou Invenio nebo prostřednictvím pedagogicko psychologické poradny nebo doporučené školou. Aktivita je součástí rozvojových motivačních aktivit pro nadané děti v projektu Podpora vzdělávání nadaných žáků v JmK.

Více informací o aktivitách pro děti, pedagogy i rodiče najdete na stránkách www.jsmenadani.cz.