Barbora Chattová, vědkyně z Masarykovy univerzity, nám poodhalí život a vědeckou práci na vědecké stanici J.G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova. MU je jedinou univerzitou na světě, která zaštiťuje národní výzkumný program v Antarktidě a od roku 2007 zde provozuje vědeckou stanici. Každoročně se v období, kdy na jižní polokouli panuje arktické léto, na stanici na 5 až 9 týdnů nastěhují vědci z několika desítek vědních disciplín.
S Barborou se zaměříme na antarktický výzkum fascinujících mikroskopických rozsivek.
Tyto půvabné jednobuněčné řasy patří mezi jedny z nejrozšířenějších organismů na naší planetě a obývají převážně vodní ekosystémy. Dokáží se ale vypořádat i s nepříznivými podmínkami panujícími na antarktické pevnině. Ačkoliv jsou snadno rozpoznatelné pouze pod mikroskopem, svou fotosyntetickou aktivitou významně přispívají k celkové produkci kyslíku na naší planetě.
Kapacita přednášky je 15 nadaných, talentovaných a motivovaných žáků víceletých gymnázií (11-14 let) z JmK, kteří jsou zaregistrováni na www.jsmenadani.cz. Pozor, oproti předchozímu projektu nelze přihlašovat žáky základních škol.
Financováno z projektu Implementace DZ JMK.
Zdroj fotky: Damián H. Zanette, Public domain, via Wikimedia Commons