<   Zpět na výpis eventů
6.11.2023 14:30 - 16:45
Pro nadané studenty
JCMM, Science klub, 2. patro
zdarma
724919622

Čeští vědci v Antarktidě

Barbora Chattová, vědkyně z Masarykovy univerzity, nám poodhalí život a vědeckou práci na vědecké stanici J.G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova. MU je jedinou univerzitou na světě, která zaštiťuje národní výzkumný program v Antarktidě a od roku 2007 zde provozuje vědeckou stanici. Každoročně se v období, kdy na jižní polokouli panuje arktické léto, na stanici na 5 až 9 týdnů nastěhují vědci z několika desítek vědních disciplín.

S Barborou se zaměříme na antarktický výzkum fascinujících mikroskopických rozsivek.

Tyto půvabné jednobuněčné řasy patří mezi jedny z nejrozšířenějších organismů na naší planetě a obývají převážně vodní ekosystémy. Dokáží se ale vypořádat i s nepříznivými podmínkami panujícími na antarktické pevnině. Ačkoliv jsou snadno rozpoznatelné pouze pod mikroskopem, svou fotosyntetickou aktivitou významně přispívají k celkové produkci kyslíku na naší planetě.

Kapacita přednášky je 15 nadaných, talentovaných a motivovaných žáků víceletých gymnázií (11-14 let) z JmK, kteří jsou zaregistrováni na www.jsmenadani.cz. Pozor, oproti předchozímu projektu nelze přihlašovat žáky základních škol. 

Financováno z projektu Implementace DZ JMK.

Zdroj fotky: Damián H. Zanette, Public domain, via Wikimedia Commons