<   Zpět na výpis eventů
19.6.2024 15:00 - 17:00
Pro nadané studenty
JCMM, Science klub, 2. patro
zdarma
724919622

Kterak nás sežere čínský kosmický drak

MiND Club JCMM

Kterak nás sežere čínský kosmický drak

Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně

středa 19. června 2024, JCMM

 

Před koncem desetiletí se projdou čínští kosmonauti po Měsíci a krátce poté přiveze automatická sonda vzorky hornin z Marsu. K tomu vlastní orbitální stanice, raketoplán nebo plán na výstavbu lunární základny. Před startem má velký kosmický teleskop, sondy k asteroidům, kometám nebo mimo hranice Sluneční soustavy. A jako třešnička navíc řada firem, které vyvíjí vlastní rakety, družice a další techniku či služby. To vše a ještě mnohem více je dnešní kosmonautika v Čínské lidové republice.


 

Přednáší Ing. Tomáš Přibyl

Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky, Dobytí Měsíce aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat několik raketoplánů, obří raketu SLS, nosiče Falcon 9 či Falcon Heavy. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně.

 

 

Registrovat prostřednictvím webu www.jsmenadani.cz se mohou nadaní (PPP) a talentovaní (Invenio, Mensa, individuální testování poradnou JCMM) studenti ve věku 11-19 let.

Kontakt v případě dotazů: Jana Vitulová, jana.vitulova@jcmm.cz.

 

Aktivita je realizována a financována v rámci projektu „Implementace DZ JMK“ v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský, který je financován Evropskou unií, státním rozpočtem ČR a Jihomoravským krajem.

Zdroj obrázku: google.com