<   Zpět na výpis eventů
24.6.2022 9:00 - 13:00
přidat do kalendáře
Ústav analytické chemie AV ČR,v. v. i.
zdarma
+420 602 602 054

Méně je někdy více. Pro stříbro a zlato to platí určitě.

Mince, šperky a příbory ze zlata a stříbra bývaly jasnou známkou bohatství. V současnosti se již ale dobře ví, že i malé kousíčky těchto kovů (nanočástice) mohou mít obrovskou cenu. Nakazíte-li se rezistentními bakteriemi, mohou vám třeba i zachránit život.

Nanočástice ze stříbra a zlata patří k naprosto unikátním materiálům. Na této T-exkurzi si studenti budou moci ozkoušet přípravu různých barev nanostříbra, který je spojen s jeho tvarem a velikostí. Tento dobře známý efekt byl využit skláři například pro obarvení pestré vitráže v katedrále Notre Dame, jejíž barvy byly vytvořeny jen díky použití různých druhů nanočástic. V současnosti jsou optické vlastnosti nanozlata velmi aktuální při detekci covidu antigenním testy. Prozkoumáme zblízka, co přesně je důvodem toho, že se na testu objevuje proužek a jak souvisí s nanočásticemi.

Antibakteriální vlastnosti jsou jiným neméně zajímavým charakterem nanostříbra. I proto ho často nalezneme ve sportovním oblečení, rouškách či drogerii pro osobní hygienu. Společně se podíváme na některé volně prodejné produkty a zjistíme, jakou roli v nich nanostříbro hraje. V laboratoři si pak studenti sami pomocí specifického barvení a fluorescenční mikroskopie ozkouší, jaký efekt má nanostříbro na životaschopnost lidských buněk.

T-exkurzi zakončíme prohlídkou vybraných laboratoří Ústavu analytické chemie, která se řadí ke světové špičce v této oblasti.

 

Lektorka: Mgr. Anna Týčová, Ph.D.

T-exkurze je zaměřena na žáky středních škol z Jihomoravského kraje.

Přihlašovat se na T-exkurze můžete prostřednictvím odkazů uvedených zde.