<   Zpět na výpis eventů
25.11.2022 9:00 - 15:00
přidat do kalendáře
MU, LF
zdarma
+420 602 602 054

Od kmenové buňky po zub a kost

Naše těla, stejně jako těla všech ostatních obratlovců jsou konstrukčně a funkčně závislá na správném vývoji tvrdých tkání, kterými jsou zejména kosti a zuby. Tyto zvápenatělé struktury nejen, že jsou během vývoje přesně vytvořeny, ale i v dospělosti u nich probíhá nezbytná „údržba“ a u kostí i aktivní přestavba.
U některých živočichů, například u hlodavců, došlo během evoluce zubů k získání jedné zajímavé vlastnosti. Tito živočichové totiž dokáží obroušené zuby neustále doplňovat a jejich zuby tak nikdy nepřestávají růst. Za tento proces jsou zodpovědné kmenové buňky, které se nachází v samotném základu těchto neobyčejných zubů.
Jestli Tě zajímá, jakým způsobem k tomuto zvláštnímu jevu dochází a jestli chceš poznat mikrostrukturu zubu na buněčné úrovni a vyzkoušet si, jaké je to pracovat s geneticky upravenými experimentálními zvířaty, tak jsi zde správně!
V rámci této T-exkurze Tě provedeme světem moderní vývojové biologie. Budeš si moci vyzkoušet preparaci zubů a kostí z myší, přípravu těchto tkání pro nejmodernější mikroskopické metody a sám/a odhalíš krásu konfokální (barevné a trojrozměrné) mikroskopie! Závěrem si vyzkoušíme manipulaci se společně nafocenými trojrozměrnými obrázky a uděláme si z nich trojrozměrné video!

Lektor: Jan Křivánek, Ph.D.

T-exkurze je zaměřena na žáky středních škol z Jihomoravského kraje.

Přihlašovat se na T-exkurze můžete prostřednictvím odkazů uvedených zde.