<   Zpět na výpis eventů
5.6.2023 9:00 - 13:00
přidat do kalendáře
Ústav analytické chemie AV ČR,v. v. i.
zdarma
+420 602 602 054

Mají větší cenu zlaté cihly nebo zlaté nanočástice?

Vlastnictví zlatých či stříbrných předmětů bylo a je symbolem bohatství. V současnosti se již ale dobře ví, že i malé kousíčky těchto kovů (nanočástice) mohou mít obrovskou cenu. Nakazíte-li se rezistentní bakteriemi, mohou vám třeba i zachránit život.
Popis tématu
Nanočástice ze stříbra a zlata patří k naprosto unikátním materiálům. Na této T-exkurzi si studenti budou moci ozkoušet přípravu různých barev nanostříbra, který je spojen s jeho tvarem a velikostí. Tento po stalení známý efekt využívali především skláři při tvorbě vitráží. V současnosti jsou optické vlastnosti nanozlata velmi aktuální při detekci covidu antigenním testy. Prozkoumáme zblízka, co přesně je důvodem toho, že se na testu objevuje proužek.
Antibakteriální vlastnosti jsou jiným neméně zajímavým charakterem nanostříbra. I proto ho často nalezneme ve sportovním oblečení, rouškách či drogerii pro osobní hygienu. V laboratoři si pak studenti sami pomocí specifického barvení ozkouší, jaký efekt má nanostříbro na životaschopnost buněk.

Lektorka: Mgr. Anna Týčová, Ph.D.

T-exkurze je zaměřena na žáky středních škol z Jihomoravského kraje.