<   Zpět na výpis eventů
6.6.2023 9:00 - 15:00
přidat do kalendáře
MU, LF
zdarma
+420 602 602 054

Myš vs. člověk. Vývoj a stavba tvrdých tkání v našich tělech.

Naše těla, stejně jako těla všech ostatních obratlovců jsou konstrukčně a funkčně závislá na správném vývoji tvrdých tkání, kterými jsou zejména kosti a zuby. Tyto zvápenatělé struktury nejen, že jsou během vývoje přesně vytvořeny, ale i v dospělosti u nich probíhá nezbytná údržba a u kostí i aktivní přestavba.
U některých živočichů, například u hlodavců, došlo během evoluce k získání jedné zajímavé vlastnosti. Tito živočichové totiž dokáží obroušené zuby neustále doplňovat a některé jejich zuby tak nikdy nepřestávají růst. Za tento proces jsou zodpovědné kmenové buňky, které se nachází v samotném základu těchto neobyčejných zubů.
Jestli Tě zajímá, jakým způsobem k tomuto zvláštnímu jevu dochází, jestli chceš poznat mikrostrukturu zubu a kosti na buněčné úrovni, jestli si chceš vyzkoušet, jaké je to pracovat s geneticky upravenými experimentálními zvířaty, jestli chceš poznat rozdíly a podobnosti v anatomické stavbě některých myších a lidských kostí a navštívit anatomické muzeum lékařské fakulty, tak jsi zde správně!
V rámci této T-exkurze Tě provedeme světem moderní vývojové biologie. Budeš si moci vyzkoušet preparaci čelistí a dlouhých kostí z myší, budeš moci pozorovat rozdíly v anatomii vybraných myších a lidských kostí a sám/a odhalíš krásu konfokální (barevné a trojrozměrné) mikroskopie! Závěrem si vyzkoušíme manipulaci se společně nafocenými trojrozměrnými obrázky a uděláme si z nich trojrozměrné video!

Lektor: Jan Křivánek, Ph.D.

T-exkurze je zaměřena na žáky středních škol z Jihomoravského kraje a je realizována ve spolupráci s Juniorskou akademií Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.