Mentoři

 

Všechno vygooglovat nejde, někdy je potřeba, aby tě na tvé cestě „postrčil“ někdo zkušenější. A právě od toho tu jsou naši mentoři. Mají vědomosti ze svých oborů hluboké jako Mariánský příkop a jsou připraveni odpovědět na tvoje otázky. Jestli je tu někdo z oboru, který tě zajímá, neboj se ho oslovit.

 

Aplikovaná lingvistika Aplikovaná matematika Archeologie Astrofyzika Bioinformatika Elektrotechnika Fyzika Historie Informatika Lesnictví a myslivost Nanotechnologie Ochrana přírody, ekologie Organická chemie Právo Vše

Ondřej Kašík
Univerzita Palackého v Olomouci

Aplikovaná lingvistika: Lingvistika, Jak se učit cizí jazyk

Způsob výuky cizích jazyků na školách je pro mne jedním slovem tragédie. Místo toho, aby se učili jazyk používat jazyk pro komunikaci, je od studentů na testech požadována znalost gramatických jevů a slovíček vytržených z kontextu. Výsledkem je, že mnozí studenti mají sice ve škole dobré známky, ale mluvenému jazyku nerozumějí a o vlastním vyjadřování se nemůže být řeč. Až do svých šestnácti let jsem na tom byl stejně. Poté jsem převzal za své studium zodpovědnost a časem si osvojil angličtinu a němčinu na takovou úroveň, kdy mohu autenticky komunikovat s rodilými mluvčími. Co je však důležitější, objevil jsem efektivní způsob, jakým lze studovat jakýkoliv cizí jazyk samostatně v běhu každodenního života. Není k tomu třeba účast na jazykových kurzech ani pobyt v zahraničí. Díky moderním technologiím stačí pouze mít pevnou vůli, ochotu věnovat studiu čas, a využívat správné metody. Právě v posledním z těchto tří bodů dokážu být díky svým několikaletým zkušenostem nápomocný. Během té doby, co studuji jazyky jako samouk, jsem přišel na to, co funguje a co naopak ne. Mé závěry potvrzují zkušenosti mnoha expertů v této oblasti, kteří byli schopni si osvojit i desítky cizích jazyků pouze na základě těchto specifických metod. V současné době se učím francouzsky a využívám k tomu poznatky z předchozího samostudia. Jsem přesvědčen, že naučit se cizí jazyk může každý, a rád se podělím o své zkušenosti s kýmkoliv, kdo o to bude mít zájem.

Nejprve se musíte přihlásit